زنبور عسل

دسته بندی ها :
زنبور عسل

زنبورهای عسل گرده افشان های فوق العاده مهم برای گل ها، میوه ها و سبزیجات هستند. این به این معنی است که آنها به دیگر گیاهان کمک می کنند! زنبورها انتقال گرده را بین گیاه نر و ماده ، انجام می دهد گیاهان برای رشد دانه و میوه نیازمند به این نقل و انتقال می باشند.

زنبور عسل در کندو زندگی می کنند و اعضای این کندو به سه نوع تقسیم می شوند

 ملکه: یک ملکه نقش اصلی کندو را اجرا می کند. شغل او این است که تخم هایی را که نسل بعدی زنبوران را  تشکیل خواهند داد را ،بگذارد. ملکه همچنین مواد شیمیایی تولید می کند که رفتار زنبورهای دیگر را هدایت می کند.

 کارگران: اینها همه ماده هستند اما در حضور ملکه امکان تخم گذاری را ندارند و نقش آنها برای خوراک (گرده و شهد از گل)، ایجاد و محافظت از کندو، تمیز کردن و گردش هوا و خارج کردن رطوبت خارج شده از شهد با تکان دادن مداوم بال ها خود است. کارگران تنها زنبورانی هستند که اکثر مردم در اطراف خود در حال  پرواز مشاهده  می کنند.

 زنبور ها نر: این زنبورها که نر هستند و هدف آنها این است که با ملکه جدید جفت گیری کنند. چند صد زنبور نر در هر کندو که فقط در فصل بهار و تابستان زندگی می کنند و اما زمستان، وقتی که کندو به حالت بقا می رود، زنبور های نر به علت عدم مفید بودن و مصرف بیش از اندازه انها در کندو ، از کندو اخراج و از بین می روند!

اما چگونه این زنبور ها می توانند برای ما مفید باشند؟ درست است زنبور های عسل علاوه بر گرده افشانی در طول سال به ما امکان برداشت2 تا 4 بار عسل معجزه گر را می دهند که شما می توانید از این معجون درمانی بهره مند شوید
اگر زنبور ملکه به هر دلیلی از بین برود ، کندو یک ملکه جدید را با انتخاب یک لارو جوان (تخم نوزاد تازه گذاشته شده) ایجاد می کنند و یک غذای ویژه به نام ژله سلطنتی یا همان ژل رویال تولید به لارو منتخب شده می دهندکه این لارو را قادر می سازد که به یک ملکه بارور تبدیل شود به راستی که شگفت انگیز است لارو جوانی که بدون این ژل قرار بود حداکثر 1 ماه عمر داشته باشد حال تبدیل به یک ملکه با شکوه خواهد شد که نزدیک به 5 سال عمر خواهد داشت آری فقط و فقط در اکسیر جوانی یعنی ژل رویال!!!!.

زنبور عسل قهرمانان پرواز هستند . آنها با سرعت حدود 25 کیلومتر در ساعت پرواز می کنند و بال های خود را 200 بار در ثانیه ضرب می کنند!
هر زنبور دارای 170 گیرنده طعم دهنده است، به این معنی است که آنها حس بویایی فوق العاده ای دارند! آنها از این قدرت خود برای ارتباط درون کندو استفاده می کنند و در هنگام جستجوی غذا انواع مختلف گل را تشخیص می دهند.

زنبور عادی کارگر فقط پنج تا شش هفته زندگی می کند. در طول این مدت او حدود دوازده قاشق چای خوری عسل تولید می کند.

ملکه می تواند تا پنج سال زندگی کند. او در ماه های تابستان سرش شلوغ است، زمانی که او می تواند تا 2500 تخم در روز بگذارد !

زنبور عسل موسیقی دان درخشانی نیز است! برای به اشتراک گذاشتن اطلاعات در مورد بهترین منابع غذایی، آنها ‘رقص چرخاندن را انجام می دهند. هنگامی که کارگر به کندو می رسد، در یک سمت رقم فرضی هشت حرکت می کند و بدن آن را به سمت جهت منبع غذایی نشان می دهد.

متاسفانه، طی 15 سال گذشته، کلنی زنبورها ناپدید شده اند و دلیل آن هنوز ناشناخته است. به گفته “اختلال فروپاشی کلنی ها”، میلیونها زنبور عسل در سراسر جهان، اعضای خانواده خود را ترک می کنند، هرگز بازنگشته اند. در برخی مناطق، تا 90٪ زنبورها ناپدید شده اند!

همه ما می توانیم سهم خود را برای حمایت از این موجودات درخشان، ادا کنیم ! چرا که گیاهان غنی از شهدو به عبارتی کره زمین دوست داشتنی ما نیازمند به این موجودات شگفت انگیز میباشند ؟ همچنین مطمئن شوید که طبیعی عسل کالا را انتخاب کنید که زنبور عسل آنها را پشتیبانی می کند!

منبع : asalkala.ir

مطالب مرتبط

نظرات شما

0
X
قالب فروشگاهی